Денеска навршуваат 12 години од трагичната смрт на Претседателот на Република Македонија Борис, Трајковски кој важеше за народен човек кој го живее својот живот посветен на својата земја, а загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар.

Информатичката експертска група ангажирана од Државната изборна комисија ДИК во изминатите десет дена работела на прием на податоци од вкупно 11 институции заради нивна подготовка за проверка. Верификацијата на податоците е речиси завршена, рече раководителот на Групата Мајкл Бурнс кој очекува многу брзо да почне првата фаза од вкстувањето на податоците, што е важно за конечното ажурирање на Избирачкиот список, јави Телма.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по наместа влажни кoловози.

Денеска  ќе има повремен локален дожд, а за време на викендот времето ќе биде стабилно и релативно топло.

Одлуката - Уставен суд да го овласти претседателот на државата да може да помилува вршители на изборни фалсификати, педофили, силувачи, осудени за меѓународен тероризам, за дела против човечност, значи официјална потврда дека:

Средувањето на медиумите никогаш не биле приоритет на политичарите. Нејасно е зошто толку дилеми и јад од новинарскиот еснаф, па толкувања кој што рекол и што била пораката. Средени медиуми платени новинари никогаш не била ниту цел ниту обврска на газдите и сопствениците, тоа било само алатка за правење пари и стап за тепање на масата а за возврат тендери и бизниси, и пак пари. Медиумите стандардите, професионалноста се обврска , приоритет пред се на тие кои ја работат професијата. Одбрана од злоупотребите кршењето на професионалните и работничи права обврска на нивните вистински избрани професионални организации и синдикат, Успехот е во тоа колку ќе се изборат-обединат за да добијат и услови, достоинство и сигурност, плата ,стандарди и респект, анализира Локално.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново