Мигрантите сакат да влезат во Македонија, полицијата ги спречува. Ова е тешка ситуација и за бегалците и за хуманитарните работниците, велат од УНХЦР. Ова е предизвик и за земјите од балканската рута кои ограничија влез на мигранти, пишува Радио Слободна Европа.

Изминатите 24 часа на 92 странски државјани им се издадени потврди за поднесување барање за признавање право на азил.

Триесет и шестгодишниот битолчанец Ц.Џ „заработи“ кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „запуштање и малтретирање на дете“ и „телесна повреда“.

АЈДЕ – Платформата за граѓанска политика ги повикува сите граѓани масовно да учествуваат на денешниот протест пред зградата на Уставниот суд, точно на пладне.

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по претежно суви кoловози. Магла со видливост од 30-50 метри има на Попова Шапка.

Променливо облачно, кон крајот на денот и во текот на ноќта со повремен локален дожд, особеновозападните делови. Ќе дува засилен до силен југоисточен ветер, особено долж Повардарието и во источните делови.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново