Поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујоски, дојде во Основниот суд Скопје 1, каде треба да даде исказ во врска со истрагата на Специјалното јавно обвинителство насловена „Трезор“.

Претседателот Ѓорге Иванов ја отповика македонската амбасадорка во Хрватска, Даниела Караѓозоска.

Откако заврши распитот на заштитените сведоци во судењето за „Диво насеље“, од денеска судењето кое ќе продолжи во големата сала на Врховниот суд со доказна постапка, е отворено за јавноста.

Релативно топло ќе се задржи до понеделник.

Собраниската расправа на која на дневен ред се пратенички прашања само што започна веднаш прекина по барање на координатор на пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ Илија Димовски. Тој процедурално побара пауза повикувајќи ги министрите да го следат примерот на специјалната обвинителка Катица Јанева и да не одговараат на поставените прашања. Упати апел никој да не му поставува прашања, зашто тоа ќе го смета за мобинг. Најави дека демонстративно ќе ја напушти седницата. Според него, Јанева правела циркус во државата.

Македонскиот водител Миленко Неделковски, кој изминативе денови е во центарот на вниманието кај нашиот источен сосед поради кршењето на спомен плоча која беше поставена од бугарска воена делегација на врвот Кајмакчалан, даде интервју за бугарска Нова.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново