Апсењето на активистот на Шарената револуција Павле Богоевски предизвика лавина од реакции во јавноста. Неговите соборци, пријатели, колеги и другари жестоко реагираат на насилството кое како што велат се спроведува врз оние кои ја сакаат својата земја слободна и демократска и со сите демократски капацитети и форми се борат за тоа, а од друга страна оние кои треба да одговараат пред лицето на правдата се штитат и им се дава можност да ја покажат диктатурата на дело.

Времетоќе биде сончево и многу топло со мала облачност, а долж Повардарието и во западните делови повремено и засилен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи од 31 до 37 Целзиусови степени.

Петок, 17 јуни, Духовден е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, припадници на православата вероисповед, информиарат од Министерството за труд и социјална политика.

Трудницата која синоќа почина на пат од Куманово за Скопје примила анестезија во кумановската болница каде што била донесена за породување.

Доаѓањето на новиот министер предизвика несигурност во дел од финансискиот сектор, кај некои пак побуди прашања, можна ли е промена во политиките, промена на подобро? Кирил Миноски го наследува Зоран Ставрески во најчуствителните политичко – економски прилики во земјава, пишува Фактор.

Мухамед Зекири, македонски државјанин, вчера од судот во Анкара бил осуден на доживотна робија за учество во напади на ИСИС на територијата на Турција. Тој бил осуден заедно со уште двајца, Чендрим Рамадани од Швајцарија и Бенјамин Ху од Германија, јави Асошиетед прес, пренесе МКД.мк.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново