Претседателката на Уставниот суд, Елена Гошева, денеска одговарајќи на прашање на новинарот на телевизија 24 Вести рече дека иницијативата за оценување на уставноста на Специјалното јавно обвинителство пред судиите ќе се најде тогаш кога ќе биде време.

Со Грција имаме сериозни разидувања во однос на прашањето на името, но сме согласни дека во моментот не можеме да разговараме по него бидејќи имаме различни видувања, оценува министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик.

Специјалото јавно обвинителство за утре во 10 часот закажа прес конференција на која презентирана новата истрага која носи работен назив „Трезор“.

ЗНМ го повика Апелацискиот суд во Скопје веднаш да ја достави одлуката за случајот „Шпион“ до кривичниот суд за да можат адвокатите да имаат увид во доказите и да ја подготват одбраната. Во спротивно, смета ЗНМ, се остава простор процесот дополнително да се одложува и со тоа во јавноста ќе остане впечатокот дека случајот е политички монтиран.

„Сопки?! Премногу блага оценка за опструкциите на институциите кон Специјалната обвинителка.”Ние говориме за попречување на правдата, за прикривање докази и недоставување податоци, а сето тоа е свесна опструкција од вршители на функции членови на владеачките партии и нивните соизвршители.

Укината е мерката притвор за двајца осудени во предметот „Шпион“, одлучи Апелациониот суд. Во соопштението на Основниот суд е наведено дека вчера по добивањето на решението од Апелациониот суд, и двајцата осуденици се пуштени на слобода. Откако Основниот суд донесе пресуда со која сите 19 обвинети се осудени со казна затвор, предметот е на разгледување во Апелација, со што пресудата се уште не е правосилна. На последната јавна седница, Специјалното јавно обвинителство по однос на жалбите на обвинетите побара од Апелациониот суд намалување на казните за сите обвинети, јави Радио Слободна Европа.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново