Релативно топло ќе се задржи до понеделник.

Собраниската расправа на која на дневен ред се пратенички прашања само што започна веднаш прекина по барање на координатор на пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ Илија Димовски. Тој процедурално побара пауза повикувајќи ги министрите да го следат примерот на специјалната обвинителка Катица Јанева и да не одговараат на поставените прашања. Упати апел никој да не му поставува прашања, зашто тоа ќе го смета за мобинг. Најави дека демонстративно ќе ја напушти седницата. Според него, Јанева правела циркус во државата.

Македонскиот водител Миленко Неделковски, кој изминативе денови е во центарот на вниманието кај нашиот источен сосед поради кршењето на спомен плоча која беше поставена од бугарска воена делегација на врвот Кајмакчалан, даде интервју за бугарска Нова.

Британската фирма Гамма, со која МВР, преку „Финзи“ склучувала договори за набавка на опрема и испумпувала пари од буџетот се наоѓа на листата ‘непријатели на интернетот’ која нуди напредни шпионски софтвери, што ја објави „Репортери без граници“.

Денеска судија на претходна постапка треба да го повика осомничениот од случајот „Трезор“ за кој Специјалното јавно обвинителство бара да му се одреди мерка притвор да се појави на распит во Основниот суд Скопје 1.

До недела ќе се задржи претежно сончево време со свежи утра и со пораст на дневната температура.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново