Во скопскиот регион најзагадено утрово е во Центар со измерени 226,36 микрограми на метар кубен ПМ10 честички, кај Ректорат 223,88, Гази Баба 220,27, Лисиче 211,61, Карпош 91,42 и Миладиновци 74,38.

Денеска не очекува умерено, на некои места значително облачно со слаб до умерен ветер од северен правец,  кој Долж Повардарието и во источните предели повремено ќе се засилува. На некои места ќе има и сончеви периоди.

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ и познатата алпинистка и активистка за заштита на природните богатства, Илина Арсова, предупредуваат дека во охридската населба Лагадин ќе се гради хотел во заштитениот зелен појас.

Гласачкото ливче останува исто и на прегласувањето кое ќе се оддржи во недела, соопштија од Државната изборна комисија.

Во процесот на прегласување во тетовско Теарце, албанските партии ќе стојат настрана. Барем јавно од албанските политички субјекти велат дека нема да поддржат ниедна од македонските партии, ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ, пренесува Алсат-М.

Македонија има сериозен проблем со загадувањето на животната средина кое влијае врз јавното здравје. Во земјава, бројките за инфаркт на срце и мозочен удар како причина за смртност се двојно повисоки во однос на процентот во светски рамки.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново