Албанската влада подготвило документ-програма за албанските партии за соседна Република Македонија, пренесува телевизија “Визион плус“. Програмата содржи препораки и совети за албанските партии од Македонија, кои освоија пратенички места во новиот македонски парламент од предвремените парламентарни избори на 11-ти декември.

Највисока снежна покривка од 14 сантиметри и најниска температура од минус девет степени Целзиусови во осум часот изутринава се измерени во Лазарополе.

Променливо облачно, студено и ветровито со силен северен ветер. Во северните делови ќе има услови да провејува слаб снег. Максималната температура до 4 степени.

Уставниот суд ја отфрли иницијативата со која се оспоруваа неколку одредби од законот за средно кои се однесуваат на екстерното тестирање. Одлуката се должи на фактот дека овие одредби се веќе неважечки, односно не постојат во правниот поредок, пишува Плусинфо.

Комисијата за заразни болести во рамки на редовните состаноци кои ги одржува, во однос на актуелната состојба со грипот, констатираше дека бројот на заболени од грип е зголемен во однос на истиот период минатата година, и само во минатата недела се пријавени над 4.000 заболени од грип.

На внимателност и трпеливост повикаат дел аналитичари за формирањето на идната влада. Според нив, поради лошите изборни резултати, партиите на Албанците ќе инсистираат повеќе на исполнување на нивните барања, отколку на министерски и директорски места.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново