Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен, а вдолж Повардарието и во Пелагонија повремено засилен северен ветер.

Руската владејачка партија Единствена Русија на Путин со Декларацијата што ја потпишаа партии од Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, се залага за формирање на воено неутрална територија на Балканот. Потписниците на Декларацијата за актуелните балкански и европските безбедносни проблеми ја истакнале неопходноста од барање заеднички вонблоковски решенија.

Со 67 гласа „за“ и шест „против“ владејачкото мнозинство во Собранието денеска во отсуство на опозицијата по скратена постапка го изгласа Законот за формирање на Универзитетот „Дамјан Груев“. Предлог-законот доби поддршка и по Бадентеровото мнозинство.

Седумнаесет жени и мажи од Пустец живеат на иста адреса, улица 29 ноември 116 во Ресен. Тие се уште стојат во Избирачкиот список и не се избришани по вкрстените, теренските и административните проверки што беа обавени минатиот месец.

Полицијата ги уапси синоќа по протестот, а потоа ги пушти демонстрантите од „Шарената револуција“, Симона Спировска и Павле Богоевски.

Променливо облачно и посвежо време не очекува денеска, на места со повремен дожд, а локално ќе биде и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието засилен северен ветер.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново