Македонија според мерењата има индекс од 42,9 и е најниско рангирана.

Во Македонија е формиран нов „Независен Синдикат на Новинари во Македонија“ каде главни членови ќе бидат претставниците на неколку медиуми и портали како Курир, Сител, Република и ТВ Нова.

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец.

Уставниот суд од година во година решава сè помалку случаи, а неговите седници се нетранспарентни и затворени за новинарите и граѓаните. Повеќе случаи покажуваат дека е дискутабилна неговата независност од владејачките структури, посочува анализата на Хелсиншкиот комитет за човекови права за работата на Уставниот суд, презентирана денеска во Скопје.

Нема мерки за претпазливост за поранешната министерка за внатрешни работи Горданa Јанулоска, одлучи Судот.

СДСМ, како што изјави денес Радмила Шеќеринска, со намера да ја промени политичката култура, бидејќи Македонија не се политичките партии, туку нејзините граѓани, упатува јавен повик до сите поединци професионалци и организации сами да се кандидираат за местата главен и одговорен уредник на МРТВ како и за членови на ад хок телото за мониторинг на медиумите.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново