Доколку граѓаните не извршиле плаќање на утврдените даночни обврски за персонален данок на доход за 2015 година и за претходни години по основ на Годишна даночна пријава или за 2016 година по основ на Аконтативна даночна пријава, тоа да го сторат во најкраток можен рок, порачуваат од Управата за јавни прииходи (УЈП).

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 13:00 часот ќе го врачи мандатот за состав на Владата на Република Македонија, соопштуваат од Кабинетот на Иванов.

Министерството за здравство препорача бремените жени и хронично болните лица над 60 години денеска и утре да бидат ослободени од работа, а за работниците на отворено да се реорганизира работното време, поради екстремно ниските температури кои можат да бидат ризични по здравјето на овие лица.

На патниот правец Прилеп – Витолиште сообраќајот е дозволен само за лесни возила, со задолжителна употреба на зимска опрема, соопшти Автомото сојузот на Македонија. Затворени за сообраќај се патиштата кон селата Герман, Гошинце и Алешевце.

АМСМ информира дека од 08:30 часот укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на планинскиот премин Плетвар.

Во Маврово утрово е измерена најниска температура од -21 степен, -20 се измерени во Битола, Тетово и Лазарополе, -19 во Крушево, -18 во Дебар и Прилеп, -17 во Пожаране и Куманово, -16 во Крива Паланка, Берово и Ѓуриште, -15 во Тополчани и Скопје Петровец, -14 во Охрид, Виница и Претор, -12 во Скопје, -11 во Штип, -10 во Демир Капија и Струмица, -8 во Дојран и -7 Гевгелија, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново