Вишиот управен суд на Република Македонија ја поништи одлуката за лустрација на академик Божин Павловски на Комисијата за верификација на фактите.

Висината на снежната покривка е 49 сантиметри во Пожаране, 45 во Лазарополе, 35 во Тополчани, 28 во Тетово, 27 во Дебар, 24 во Крушево, 23 во Ѓуриште, 22 во Берово, 17 во Крива Паланка, 16 во Битола, 12 во Куманово и Демир Капија, 11 во Охрид и Претор, 10 во Штип, Прилеп и Виница, 9 во Струмица, 8 во Скопје Зајчев Рид и Скопје Петровец и еден сантиметар во Дојран.

АМСМ информира дека повторно е воведена забранa за движење на тешки товарни возила на планинските премини Стража, Плетвар, Ѓавато и Пресека, како и на патниот правец Маврово – Дебар.

Претежно облачно и студено време со повремени локални врнежи од снег со слаб до умерен, понекаде и со умерен интензитет. Ваков ден не очекува денеска. Врнежите ќе бидат повеќе застапени во јужните и во источните предели.

Припадници на Единицата за брзо распоредување го окупираа влезот на зградата на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), каде од 12 часот се собраа членовите на гранските синдикати УПОЗ, СИЕР, СУТКОЗ и АГРО, со цел да протестираат против одлуките на разрешениот Живко Митревски, пишува Радио МОФ.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски е мандатар за состав на новата влада, откако попладнево претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот во вилата Водно. Иванов го искористи последниот рок според Уставот. Груевски има 20 дена да му поднесе на Собранието програма и предлог состав на новата влада. А новата влада треба да се избере со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници во Собранието.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново