Денеска ќе се задржи променливо облачно со подолги сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен и југозападен правец. Температурата до 20 степени.

После седум месеци уставните судии ќе ја оценуваат уставноста на помилувањата кои претседателот Ѓорге Иванов ги донесе на 12 април .

ВМРО-ДПМНЕ нема намера да го прикрива или поддржува непрофесионалното, незаконското и необјективното работење на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), наведува денеска во соопштение владејачката партијата.

Активистите на Шарената револуција кои до пред неколку месеци протестираа низ улиците на главниот град денеска излегуваат на протест на кој ќе му дадат поддршка на нивниот соборец Павле Богоевски.

Наставникот треба да биде пример за учениците, но и да е соодветно ценет и платен за вложениот труд. На светскиот ден на учителите - петти октомври,  просветните  работници потсетуваат дека нивната професија ја гледаат како предизвик кој носи одговорност, притисоци и проблеми,  па оттука сеуште  нерешениот статус на дел од наставниците,ниските плати,  стравот од високите казни и дополнителниот административен ангажман ги оддалечува наставниците од примарната воспитно-образовна задача.

Претседателот на Демократскиот сојуз и пратеник Павле Трајанов денеска ќе поднесе предлог за измени на законите за СЈО и за заштитени сведоци по редовна постапка.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново