Наградата за истражувачко новинарство „Јашар Еребара“ за 2016 година, што ја доделува Здружението на новинари на Македонија ја доби новинарот Владо Апостолов од „Призма“.

Централното претседателство на ДУИ го прифати понудениот пакет од СДСМ, и го овластило лидерот на партијата Али Ахмети да има мандат во секој момент да ја донесе одлука за потписите на пратениците на ДУИ за поддршка на Зоран Заев. Тоа ќе значи потпис за парламентарно мнозинство и земање на мандатот од шефот на државата,за конечно формирање на нова Влада по изборите од 11 декември. Со оваа одлука е расчистена дилема за формирање на владата на Зоран Заев, пишува Локално.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози,освен на осојничавите места.

Времето денеска сончево со мала облачност и слаб јужен ветер. По одделни котлини во утринските часови ќе има појава на слаба магла. Температура до 17 степени.

Железничкиот сообраќај и денеска е во целосен прекин поради протестот на вработените кои бараат редовна исплата на платите.

Сообраќајот на патот Кичево – Охрид по планинскиот превој Пресека кај село Врбјани ќе биде во прекин поради изведување работи на пат – минирање.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново