Хан со своите домаќини ќе разговара за состојбите во земјата, особено на организацијата на изборите во декември, како и спроведувањето на итните реформски приоритети, велат од ЕУ.

Под влијание на влажен бран од Медитеранот денеска  ќе има врнежи од дожд, особено доцна попладне и во вечерните часови, кога на места ќе бидат пообилни (над 25л/м2).

Срѓан Керим, македонскиот кандидат за генерален секретар на ОН, му го честиташе изборот на Антонио Гутереш, и му посака успех во исполнување на, како што наведува, оваа тешка и одговорна задача.

Сопственичката на универзитетот МИТ, Билјана Апостолова во изјава за 24 Вести вели дека се работи за политички монтиран случај и хајка против неа и МИТ универзитетот за да ја замолчат, поради нејзините јавно упатени критики кон власта.

Европската комисија засега не потврдува дали еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, на средината од месецов ќе допатува во Скопје на лидерска средба.

„И покрај тортурата што на 5 октомври 2016 се изврши врз Универзитетот и растревожувањето на нашите студенти и на наставниот кадар, Универзитетот МИТ од 6 октомври 2016 продолжува со тековните активности“, се наведува во соопштение објавено на веб-страницата на Универзитетот МИТ.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново