granica fin

8.07.2020

Комисијата за заразни болести соопшти дека на утрионскиот состанок донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез во нашата земја за сите граѓани од Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора да биде задолжително да достават ПСР тест не постар од 72 часа.

glasanjebolniistari fin

8.07.2020

Рокот за пријавување на гласање на лицата со Ковид-19 и во самоизолација или во карантин, на болните, немоќните и на лицата со хронични болести за гласањето на предвремените парламентарни избори на 15 јули завршува вечерва (8 јули) на полноќ.

diksimulacijanaglasanje fin

8.07.2020

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на избирачко место во средното училиште „Јосип Броз Тито“ ќе спроведе симулација на безбедно гласање со примена на сите мерки и здравствени препораки. Во симулацијата, која се одржува во пресрет на предвремените парламентарни избори на 15 јули, ќе биде опфатен целиот избирачки процес во реални услови.

filipce fin

8.07.2020

Нови 120 случаи на Ковид-19 вчера беа регистрирани од направени 1.367 тестирања во претходното деноноќие. Пет лица починаа, од кои по двајца од Скопје и Тетово и еден од Куманово.

migranti fin

8.07.2020

Синоќа пред полноќ припадниците на Регионалниот центар за гранични работи Југ од Гевгелија во камион со полуприколка откри 211 мигранти. Биле превезувани во тешко моторно возило марка ДАВ со скопски регистарски таблици додека полуприколката со струмички, управувано од 27 годишно лице од Скопје, објави Дрнка.мк.

soncevosovetar fin

8.07.2020

Сончево со мала до умерена локална облачност и со умерен ветер до засилен ветер од северен правец. Максималната температура до 32 степена,соопшти УХМР.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново