kovid19sostojba fin

11.08.2020
Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не стивнува. Од направените 762 тестирања, 109 нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера, оздравеле 422 заболени, а едно лице почина.

soncevoitoplo fin

11.08.2020

Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за изолирана појава на нестабилност.

ucilishnaklupa fin

10.08.2020

Комисијата за заразни болести денеска заедно со претстаници на Министерството за образование и наука ќе одлучуваат како ќе почне учебната година од септември во услови на епидемија. Епидемиолозите се со став да има настава со физичко присуство на децата , но под утврдени протоколи, а од МОН рекоа дека конечната одлука како ќе изгледа учебната година ќе ја донесат до 10 август.

mepso fin

10.08.2020
АД МЕПСО со цел објективно и целосно информирање на јавноста, во врска со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика за утврдување на тарифите на енергетските компании од кои произлегува цената на електричната енергија, известува за следново:

kovid19 fin

10.08.2020

Статистиката на Министерството за здравство покажува дека моментно во државава имаме 3.648 активни случаи. Најмногу и понатаму во главниот град, 1.335, а само во Пехчево нема ниту еден случај. Зад Скопје, според бројноста на активни случаи се Штип со 400, Гостивар 326, Куманово 276, Струга со 195, Тетово 190, Дебар 127… По завчерашнате 200 нови случаи, вчера беа регистрирани нови 85, од вкупно направени 1.188 тестирања, 42 оздравени пациенти и четворица починати. Бројот на ковид дијагностицирани во државава достигна 11.839. Оздравени се 7.664 пациенти, а починаа 527.

zaginatibraniteli fin

10.08.2020

По повод 19 години од загинувањето на бранителите кај месноста Љуботенски Бачила во 2001 година денеска пред нивното спомен-обележје во скопско Волково ќе биде положено цвеќе од делегации од општината и армијата.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново