glasanjebolni fin

14.07.2020

Втор ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Гласаат болните, немоќните, хронично болните, осудените лица, лицата во домашен притвор, во старските домови и шестмина внатрешно раселени лица.

stipkonfekcija fin

13.07.2020

Два потврдени случаи на Ковид 19 и уште неколку работници со симптоми се регистирани во уште една штипска текстилна компанија, поради што сопственикот одлучил привремено да го прекине приизводството.

Во меѓувреме, сите вработени ќе бидат тестирани. Станува збор за капацитет со стотина вработени.

Ова е десета конфекција во Штип, со појава на корона вирусот, поради што ќе се врши скрининг на сите вработени.

Во Штип заразата не стивнува. Вчера беа регистрирани нови 14 случаи на Ковид 19, а во моментов има 172 активни случаи.

Во Клиничката болница има 53 пациенти, хоспитализирани на проширеното Инфективно одделение.

 

bolniodKovid fin

13.07.2020

Денешното гласање на болните од Ковид-19 и на лицата кои се во самоизолација се одвива според посеебно утврден здравствен протокол за заштита.

akreditiraninovinari fin

13.07.2020
Предвремените парламентарни избори во ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи.

narodenpravobranitel fin

13.07.2020

Во канцеларијата на Народниoт правобранител на денот на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на која граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право.

Parlamentarni fin

13.07.2020

Почнува тридневното гласање за десетите парламентарни избори, петти предвремени од независноста на земјата. Ова се најспецифичните избори што досега биле организирани во земјава имајќи ја предвид состојбата со коронавирусот и мерките што треба да се почитуваат, како од страна на граѓаните со носење маска, држење растојание, така и од страна на членовите на избирачките одбори, набљудувачите и сите други вклучени во процесот. Гласањето денеска почнува токму со лицата со Ковид-19 и во самоизолација, чии барања беа прифатени од Државната изборна комисија, а го спроведуваат посебни избирачки одбори составени од тројца здравствени работници и претставници на политичките партии. Синоќа на полноќ почна предизборниот молк.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново