Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

AspazijaSofijanova fin

30.10.2020

Докторката Аспазија Софијанова за емисијата „Клик Плус“ на ТВ21, изјави дека најдобри маски за заштита од коронавирусот се Н95, но дека сите маски штитат.

„Најдобро е нова маска и таа да биде за еден цел ден“, рече Софијанова и дополни дека државата треба да се потруди на населението да му обезбеди маски, особено од типот Н95.

Таа смета дека мерката за задолжително носење на маска на отворен простор е исправна.
„Аеросоли од коронавирусот може да останат во воздухот од 4-6 часа. И затоа е потребно да се носи маска и на отворено“, изјави Софијанова.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново