Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

GruevskiiJankulovska fin

18.09.2020

Врховниот суд вчера ја потврди одлуката на Апелацискиот суд за предметот „Тенк“ во кој поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска доби казна затвор во траење од четири години.

– Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека на 17 септември 2020 година, одлучи по поднесените барања од осудените Никола Груевски, Ѓоко Поповски и Гордана Јанкулоска за вонредно преиспитување на правосилна пресуда на оформените предмети заведени под КВПКОК2КВПбр.6/19 и КВПКОК2КВПбр.7/19. Со донесените пресуди, се одбиваат поднесените барања на осудените, поднесени лично од нив и преку нивните бранители и ги потврди пресудите на Апелациониот суд Скопје, објави денеска Врховниот суд.
Јанкулоска со првостепена пресуда беше осудена на шестгодишна затворска казна која Апелацискиот суд ја намали на четири години. Таа се најде под лупа на поранешното Специјално Јавно Обвинителство (СЈО) за набавката на луксузниот „мерцедес“ од 580.000 евра за што осуден беше и поранешниот премиер Никола Груевски, кој се наоѓа во Будимпешта.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново