Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Pancevskipoternica fin

14.07.2020
На интернет страницата на Министерството за внатрешни работи (МВР) во делот потерници преку распишана национална потерница се бара поранешниот судија и претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски.

„Панчевски Владимир, од татко Здравко, мајка Цвета, роден на 01.05.1974 во Скопје, со живеалиште на ул.Даме Груев бр.7/5-15 во Скопје, се бара по наредба за распишување на потерница на Основен суд Велес К.бр.242/2019 од 14.07.2020, а врз основа на решение на судот со кое му е определена мерка притвор, поради постоење на основано сомневање дека сторил кривично дело – “Злоупотреба на службената положба и овластување“ од чл. 353 ст.2 од КЗ“, стои на сајтот.

Претходно министерот за внатрешни работи Наќе Чулев објави дека МВР ќе распише потерница, постапувајќи по решение на Основниот суд од Велес.

Потерницата е распишана откако полицијата се обиде да го обезбеди за судењето за злоупотреба на АКМИС системот, дело за кое требаше да му се суди во Велешкиот суд. Панчевски не се појави на ниту едно закажано рочиште. Неговата одбрана тврди дека до сега поканите не му биле уредно доставувани и нема основа за решение за притвор, како начин за негово обезбедување на рочиштата.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново