Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Culev fin

11.07.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, најави засилени полициски патроли по источната рута откако на овој дел на државата почна зачестеното криумчарење мигранти. Како што најави министерот ќе се ангажираат дополнителни полицајци во Регионалниот центар за гранични работи – Исток а се договара и трансфер на припадниците од меѓународните полициски службеници кои беа задолжени за патроли на јужната граница на источната рута. Министерот Чулев кажа дека деновиве ќе побара помош и од АРМ

,,Имам намера да разговарам со министерството за одбрана, односно со Армијата, со цел зголемување на бројот на армиски припадници во овој дел од граничното подрачје за да го спречиме криумчарењето на мигранти”, рече министерот Чулев кој кажа дека во последниов период секојдневно по 100 тина мигранти се обидуваат да влезат земјава од кампот Муриес преку планината Беласица.

За неполна недела околу 300 мигранти беа откриени во три случаи на криумчарење. Точно 211 беа откриени на патот Богданци- Гевгелија во полуприколка на камион. Стотина беа откриени во струмичко на улицата Младинска во комбе со кочански регистарски ознаки кое се заби во три коли и во комбето што се преврте кај Робовската раскрсница. Возачот на битолското комбе што се преврте сеуште не е пронајден додека останатите кривично ќе одговараат.

Извор: Дрнка.мк

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново