Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

bujarvofinska fin

Финска како актуелен претседавач со ЕУ дава поддршка за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и очекуваме тоа да се случи во октомври, изјави денеска финската министерка за надворешни работи Тути Тупураинен на заедничката прес-конференција во Хелсинки со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи.

– Оптимисти сме дека ако биде исполнета агендата, во октомври ќе биде донесена одлука за старт на преговорите. Сметаме дека нема причина за натамошно одложување, рече Тупураинен.

Прашана дали актуелниот случај „Рекет“ може да влијае на одлуката, таа одговори дека не би требало, но оти постапувањето по него е тест за државата.

– Овој случај е тест за правната држава и владеењето на правото во Северна Македонија. Последниот извештај на ЕК покажа дека има прогрес во оваа област и тоа сега треба да се покаже на дело. Очекуваме објективна истрага и никој да не биде ставен над законот, порача Тупараинен
Вицепремиерот Османи, од своја стран, истакна дека земјата е посветена на интеграцијата во ЕУ и НАТО и оти никаков предизвик тоа нема да го смени.

Тој искажа благодарност на Финска за поддршката за интеграцијата во ЕУ и за отворање на преговорите за членство во октомври годинава. Османи потенцира и дека одлагањето на доделувањето датумот за почеток на преговорите за членство на земјава во ЕУ во јуни, беше поради технички причини и нагласи дека очекува во октомври Европскиот совет да донесе решение за старт на преговорите.

Според него, добивањето на датум за време на сегашното финско претседавање со ЕУ би имало и симболика, имајќи предвид дека првата препорака за почеток на преговорите за членство на земјава во Унијата, Европската комисија ја даде за време на претходното претседавање на Финска со Унијата.

Османи нагласи дека и покрај последниот извештај на Европската комисија, кој го оцени како најповолен досега, Северна Македонија не смее да дозволи ни најмали причини, кои на некоја членка на ЕУ би и биле повод за барање на одлагање на доделувањето датум. Затоа, потенцира Османи, работиме со сите земји членки на ЕУ за да избегнеме таквата можност.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново