Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски е мандатар за состав на новата влада, откако попладнево претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот во вилата Водно. Иванов го искористи последниот рок според Уставот. Груевски има 20 дена да му поднесе на Собранието програма и предлог состав на новата влада. А новата влада треба да се избере со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници во Собранието.

Деветтиот македонски парламентарен состав, кој има 120 народни избраници, се конституираше на 30 декември минатата година. Најмногу пратеници има коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 51. Коалицијата предводена од СДСМ има 49 мандати, ДУИ 10, Беса - 5, Алијанса на Албанците - 3 и ДПА - 2.

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново