Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Трудницата која синоќа почина на пат од Куманово за Скопје примила анестезија во кумановската болница каде што била донесена за породување.

Како што соопшти МВР, трудницата не се разбудила по анестезијата и по сите напори за анимирање лекарите одлучиле да ја пренесат на скопските клиники.

На патот за Скопје, трудницата починала, а на скопските клиники во 20 часот е констатирана смртта.

Јавен обвинител наредил обдукција, се работи на утврдување на причините за смртта на трудницата.

Според ПЦЕР, станува збор за 45-годишната Слаѓана Демировска, мајка на три деца.

Партијата прашува, до кога министерот Никола Тодоров ќе се фали дека имаме квалитетено здравсто, кога евидентно е дека расте стапката на смртност на родилки и на бебиња.

Извор: Плусинфо.мк

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново