Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Мухамед Зекири, македонски државјанин, вчера од судот во Анкара бил осуден на доживотна робија за учество во напади на ИСИС на територијата на Турција. Тој бил осуден заедно со уште двајца, Чендрим Рамадани од Швајцарија и Бенјамин Ху од Германија, јави Асошиетед прес, пренесе МКД.мк.

Тројцата биле уапсени во 2014 година откако убиле војник, полицаец и возач на камион во вооружен напад во градот Нигде, централна Турција. Овој инцидент се смета за прв акт на насилство на членови на ИСИС на територијата на Турција. Судот во Анкара досуди повеќе доживотни затворски казни за тројцата припадници на ИСИС (или Даеш, како што во Турција ја нарекуваат исламската држава). Рамадани е осуден на пет доживотни казни затвор, Ху на четири, а Зекири на една.

Доживотните затворски казни се најтешките казни во турскиот казнен систем. Осудените лица во затворот престојуваат во изолорани ќелии со право на само еден час вежбање дневно. Овие затвореници немаат право на помилување.

Адвокатот на еден од жртвите изјави дека тројцата се осудени и за обид за насилно уривање на турската влада.

Извор: Плусинфо.мк

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново