Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Тензичната атмосфера кулминираше во моментот кога претседателката на комисијата сакаше да го стави на гласање предлогот за временско ограничување  на дискусиите по примерот на оние од пленарните седници, јави Телма.

Според Горан Сугаревски од СДСМ, чија пратеничка група заедно со останатите од опозицијата поднесоа 980 амандмани по предлог законот за формирање на новиот универзитет “Дамјан Груев” ваквиот чекор е спротивен на деловникот и законот.

Сакате да ја блокирате комисијата, додека наша единствена цел е да се обебеди конструктивност, одговори Илиоски од ВМРО ДПМНЕ . Според него, во деловникот не пишува дека е забрането комисјата со мнозинство  гласови да се договори како да работи

Опозицијата не се согласи со ова образложение.

Реaгираше и прaтеничката Роза Топузова Kаревска, но поради сосема поинаква причина. Не се запазува процедурата кој може да дава процедурална забелешка, рече Каревска која укажа и на други пропусти

Формирањето на универзитетот “Дамјан Груев” треба да биде една од точките на седницата во понеделник.

Опозицијата ја обвини власта дека нема елаборат за потребата од негово основање и дека има дуплирање факултети кои единствено ќе служат за вдомување на кадрите на ВМРО ДПМНЕ.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново