Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Скопското јавно обвинителство поведе постапка против надзорник од КПУ Идризово, кај кого вчера е пронајдено марихуана, а при претрес во неговиот дом и девет парчиња муниција.

Основното јавно обвинителство-Скопје денеска соопшти дека повеле постапка против едно лице за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од чл.215 и „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ од чл.396 од Кривичниот законик.

При редовна контрола и личен претрес на лицето вработено како надзорник во КПУ Идризово, вчера во неговите лични работи пронајдено е топчесто пакување налепено со селотејп трака за кое при вештачењето е утврдено дека се работи за марихуана. При извршениот претрес во домот на осомничениот покрај количество на марихуана, пронајдени се и 9 парчиња на муниција.

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство- Скопје издаде Наредба за поведување на истражна постапка и до судијата на претходна постапка достави Предлог за определување на мерка Притвор. Предлогот е прифатен и со Решение на осомничениот му е определена мерка притвор во траење од 30 дена.

Извор: Телма.мк

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново