Culev fin

11.07.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, најави засилени полициски патроли по источната рута откако на овој дел на државата почна зачестеното криумчарење мигранти. Како што најави министерот ќе се ангажираат дополнителни полицајци во Регионалниот центар за гранични работи – Исток а се договара и трансфер на припадниците од меѓународните полициски службеници кои беа задолжени за патроли на јужната граница на источната рута. Министерот Чулев кажа дека деновиве ќе побара помош и од АРМ

zapalenavtomobil fin

11.07.2020

Вечерва на патот Тетово – Скопје, во близна на мостот кај Желено, експлодира автомобил во движење, јавува Тетова сот.

pomorribi fin

11.07. 2020

Спортско риболовното друштво „Брегалница“ од Делчево вчера алармираше за нов помор на риби во реката Брегалница. Како илустрација споделија фотографии и посочија, на како што стои во нивната рекација, „Млекарата“.

Zbogar fin

11.07.2020

Евроамбасадорот Самуел Жбогар на Фејсбук објави видео во кое на македонски јазик повикува на почитување на мерките за заштита од Ковид-19.
– Вирусот е дел од нас. Само со почитување на мерките ќе успееме да имаме безбедно секојдневие. Носењето маска по маркетите, на пазарите, на гласачки места, во банка или во друг затворен простор е клуч за нашата основна заштита и безбедност. Никаде без маска!, порачува евороамбасадорот Жбогар.

Видеото погледнете го на следниот линк: https://www.facebook.com/watch/?t=1&v=329209361417058

VladimirPancevski fin

11.07. 2020

По изминувањето на 24 часа од решението за притвор, преку кое Основниот суд од Велес се обиде да го обезбеди за рочиште поранешниот судија, Владимир Панчевски, во јавноста излегоа повеќе шпекулации, меѓу кои и таа дека веројатно успеал да ја напушти државата преку еден од дивите премини. На Панчевски му било дојвено дека ќе биде притворен поради непојавување на судењето, па времето од доаѓањето на полицијата, екс судијата успеал да го искористи за да побегне.

licnikarti fin

11.07.2020

Случајот за кој министерот за внатрешни работи Наќе Чулев не ги искористи официјалните канали за информирање на министерството, туку објви на Фејсбук за пронајдените лични карти кај сопственик на продавница во Ромското маало во Штип, за заменскта министерка Славјанка Петровска крие долг во позадина.Чулев објави дека трговецот документите ги чувал за да спроведе предизборен поткуп.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново