Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Радикалната десница од југоисточна Европа преку референдум ќе бара изедначување на платите во Европската Унија.

Европската комисија регистрирала иницијатива која бара да се намалат економските разлики. 

Зaд движењето Wage union стојат движења од Хрватска, Полска, Словачка, Романија, Бугарија, Летонија и Естонија, земји во кои платите се пониски од оние на западот.

Се очекува за година дена да се соберат над милион потписи.

Ако во ова успеат седум држави од ЕУ, Европа ќе мора да реагира во рок од три месеци.

Се смета дека покрај еднаквост на цени во Европа мора да има и еднаквост на плати.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново