Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Поради сообраќајна несреќа, сообраќајот на автопатот Велес - Скопје, пред тунелот во близина на Катланово, се одвива во една коловозна лента.

Граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај, поради штрајк на грчките земјоделци. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај.

Сообраќајот на патиштата се одвива по наместа влажни коловози. Магла со видливост од 50 до 100 метри има на патниот правец Лисец-Попова Шапка-Лисец.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани -Мак. Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Д. Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.

Регионалниот пат Ресен – Охрид (преку национален парк Галичица) од 15.11.2016 до 01.04.2017 е затворен за сообраќај.

Од охридската страна возилата со вкупна тежина до 3,5 тони можат да се обраќаат само до месноста “Kорита”.

Денес времето ќе биде претежно облачно, а во вечерните часови и во текот на ноќта се очекува слаб локален дожд, а на планините слаб снег. Врнежите од дожд и снег ќе продолжат и в петок претпладне.

Во деновите од викендот ќе биде постудено со пониски дневни температури, а утринските во поголем дел од земјата ќе бидат негативни.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново