Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Унијата брза да испрати 30 граничари за заштита на северната граница на Грција, објави “Шпигел”.

Списанието потсетува дека во моментов во Грција има 60 000 бегалци, а во соседна Турција тие се 3 милиони. Колку Анкара е подготвена да го гпочитува миграцискиот договор меѓу Турција и ЕУ за мигрантите, е прачање на време, поради што постои ризик од повторен прилив во Грција на мигранти кои сакаат да стигнат до Северна Европа. Во соопштението се наведува дека по границата со Македонија се забележува раздвижувања на бегалци и мигранти.

Локално.мк потсетува дека миграцискиот проблем ќе биде главна тема во разговорите на пристигнатата германската канцеларка Ангела Меркел во Турција .

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново