Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Европската комисија предложи да се продолжи со 3 месеци дозволата на извршување на гранични проверки од Германија и Австрија, како и од Данска, Шведска и Норвешка во рамките на Шенген. Причините се стравувања во овие земји дека нов бран илегални имигранти кои се наоѓаат во Грција, ќе тргне на Запад. Тие побарале и повеќе време за да го обработат големиот број барања за азил поднесени од максимумот на миграција криза, кои се уште не се разгледани, соопшти еврокомесарот за миграцијата Димитрис Аврамопулос во Стразбур, пренесе Локално.мк.

Во мај и јуни Германија, Австрија, Данска, Шведска и Норвешка ги вратија граничните контроли поради приливот на илегални имигранти. Брисел им беше дозволеил да се проверуваат само до 12 ноември, но сега бариерите остануваат спуштени барем до средината на февруари.

Според Аврамопулос петте Шенген држави стравуваат дека ако ги отстранат проверките сите кои се наоѓаат во Грција над 60 000 мигранти, кои ќе се упатиле кон Западна Европа.

Аврамопулос додаде дека продолжувањето на рокот е “исклучителна мерка во исклучителни околности, а не нова реалност и правило “.

Тој појасни дека Германија и Австрија, како и трите скандинавски земји се обврзаа да прават проверки на минимални нивоа и дури да не ги применуваат ако нема потоци од имигранти.

Предлогот на Комисијата, која треба да биде одобрена од земјите членки, доаѓа само 5 дена откако германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека внатрешните контроли треба да продолжат, додека надворешните граници на ЕУ не се доволно добро заштитени.

Меркел додаде дека Берлин сака да го врати слободното движење, гарантирано од Шенген, но дека сегашните потреби бараат внатрешните граници да се чуваат. Враќањето кон Шенген ќе станува чекор по чекор, рече таа, без да посочува рокови.

Текстот во целост прочитај го ТУКА.

 

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново