Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Белгија од денеска е во тридневна жалост за загинатите на 22 март утрото кај двата терористички чина во Брисел. При експлозии во меѓународниот аеродром во Брисел и во метро станица “Малбек” во Брисел загинаа 34 лица, а над 230 беа повредени.Нема загинати Македонци.

Минатата ноќ во центарот на Брисел на булеварот “Анспах”, пред зградата на Берзата, околу две илјади жители и странски туристи се собраа со свеќи на тивко бдеење. “Ова е најстрашниот терористички акт во историјата на Белгија”, изјави премиерот Шарл Мишел. “Соочени со заканата ќе продолжиме цврсто, мирно и достоинствено” вели кралот на Белгија Филип во вонредна обраќање до нацијата. “Денес нашата земја е во жалост. За секој од нас 22 март повеќе нема да биде ден како другите”, истакна тој. “Со кралица Матилда ја делиме болката на оние кои ги изгубиле блиските или чии блиски се повредени. Треба да имаме верба во себе”, додаде кралот.

Четири месеци по нападите во Париз, терористичката група “Исламска држава” ја презеде одговорноста за вчерашните напади. Шок и ужас на аеродромот и во метрото Ужасот во градот кој најважните институции на Европската унија и НАТО, почна вчера утро малку по 800 часот по македонско време , кога две експлозии грмнаа во салата за полетување на патници на аеродромот “Завентем”, на север од Брисел.

Очевидци јавија дека пред експлозиите се слушната повици и арапска говор. Властите во земјата веднаш го затворија аеродромот за дојдовни и појдовен воздушен сообраќај, а заедно со тоа и железничките и автомобилски линкови до него. Главниот кралски обвинител потврдија дека барем еден од експлозиите на аеродромот е дело на самоубиец-бомбаш. Подоцна во текот на денот при претресот на разурнувања терминал, органите на редот открија неактивирани експлозиви и автомат Калашников.

Евакуацијата на терминалот на “Завентем” уште течеше кога малку по о9.00 часот. нова експлозија ја потресе метростаницата “Маалбек”, која се наоѓа во непосредна близина на зградите на европските институции. Новите терористички напади доаѓаат само неколку дена откако бриселската полиција го упаси и рани Салех Абдеслам – основниот жив осомничен во организацијата и учеството во париските напади на “Исламска држава” од 13 ноември, во кои загинаа 130 лица.

Брисел е под опсада Веднаш по нападите целиот градски транспорт ја прекина работата. Затворени беа музеи, училишта и градинки. По улиците на градот има засилени полициски патроли. Локалните и европски власти ги повикаа граѓаните на Брисел да останат во своите домови и работни места. Во Брисел и целата земја е прогласена 4 степен на тревога. Мерките за безбедност ги засегнаа и кралското семејство, кое е симбол на единството на земјата. “Кралот Филип и кралицата Матилда беа евакуирани од палатата во Брисел по терористичките напади во белгиската престолнина”, соопшти Телевизискиот канал RTBF. Евакуирани беа исто зградите на Европската комисија, на владата и белгискиот Парламент.

Заврши истрагата на аеродромот, полицијата веќе има осомничени Малку по 16.00 часот “Операцијата за претресување на аеродромот” Завентем “заврши”, пишува весникот “Соар”. Аеродромот во Брисел останува затворен до 24 март. Одлуката за неговото отворање ќе се донсесе денес. Делумно беше евакуиран персоналот на две белгиски нуклеарни централи – “Тианж” и “Дул”.

Што се однесува до градскиот транспорт, според податоците на компанијата-оператор STIB, постепено ја возобновуваат својата работа две од четирите метро линии, како и одделни правци на трамваи и автобуси. Премиерот на Белгија Шарл Мишел вети дека властите “ќе вложат максимални напори за да може земјата да се врати во нормален живот.”

Извор; Локално

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново