Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

rudnik fin

Канадската фирма за истражување „Медголд рисорсис“ во јужна Србија, на границата со Бугарија и Македонија, пронашла одлични индикатори дека во таа област има богати наоѓалишта на благородни метали, јави Радио телевизија Војводина повикувајќи се на „Вечерње новости“.

Како што наведува весникот, оваа компанија, во истражувањето на рудното богатство под назив „Тламино проект“, пронашла слој од 40 метри кој содржи 8,32 грама злато по тон и речиси неверојатни 193 грама сребро по тон.

После тоа, наведената канадска фирма склучила договор за заедничко вложување со компанијата од својата земја “Фортуна силвер“, која ги поседува наоѓалиштата на злато и сребро „Сан Хозе“ во Мексико и перуанското лежиште на сребро „Каилома“.

Како што објаснува „Вечерње Новости“, според договорот, „Фортуна силвер“, која во Аргентина развива и проект за отворање рудник за злато „Линдеро“, се обврзала дека во понатамошните истражувања во областа ќе инвестира осум милиони долари.

Планирано е од таа сума два милиони американски долари да бидат потрошени оваа година.

Исто така, според договорот, „Фотурна“, во замена за финансирање на геолошки истражувања во јужна Србија, би можела да стекне 70 отсто од сопственоста во „Талмино проектот“.

Според „Новости“, истражувањата се прават на површина од околу 200 квадратни километри на територијата на Србија.

 

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново