dalekovodi fin

20.10.2020

Во текот на минатата 2019 година 40,1 отсто од вкупните потреби на енергија во земјава се покриени од домашно производство.

zaev fin

14.10.2020

Владата ги следи сите параметри во делот на БДП, на задолжувањето, во делот на приходите на државата и севкупните движења и тенденции, и нашите проекции се дека очекиваме пад на економијата од 4,4 проценти, изјави денеска премиерот Зоран Заев комнентирајќи ги најновите прогнози на ММФ, кои предвидуваат намалување на бруто домашниот производ на земјата за оваа година од 5,4 отсто.

agencijazavrabotuvanje fin

3.10.2020

Според податоците на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, најголем дел од нив се во Скопје, каде се огласени 5132 слободни работни места, по што следуваат Штип со 485 и Куманово со 398 слободни работни места.

SDSM fin

3.10.2020

СДСМ денеска најави дека со четвртиот пакет на економските мерки се предвидува намалување на ДДВ од 18 на 5 отсто за занаетчиските услуги и производи.

SlovenijaKovid19 fin

3.10.2020

Владата на Словенија обезбеди повеќе од 2,5 милиони евра за Инструментот за итна поддршка на Европската комисија за финансирање на развој на потенцијални вакцини Ковид-19, на кои работат неколку компании. Средствата ќе бидат вклучени во крајните цени на вакцините, пренесува агенцијата СТА.

FRTP fin

22.09.2020

Фондот за иновации и технолошки развој денеска ќе ги презентира проектите избрани на јавниот повик „Стартапувај 2“, наменет за поддршка на стартап компании.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново