varheji fin

28.03.2021

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска ја поздрави испораката на вакцини против Ковид-19 во Северна Македонија и Црна Гора преку програмата Ковакс.

EP

25.03.2021

Европскиот парламент соопшти дека наскоро ќе започнe дебатa за воведување на електронски сертификат за вакцинирани и за лицата кои прележале Ковид-19.

baby toys

02.03.2021

Европската Комисија, утрово го презентира годишниот извештај за безбедноста на производите присутни на пазарот во ЕУ, и според овој извештај играчките за деца најчесто биле пријавувани до властите како ризични или опасни.

eu

11.12.2020

Лидерите на земјите-членки на Европската унија постигнаа договор со Полска и Унгарија, со што се деблокираше планот за опоравување на Унијата од последиците на коронавирусот.

EU fin

8.12.2020

Денеска се одржува министерскиот состанок за европски прашања на кој требаше да се даде зелено светло за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија, и најверојатно за Албанија со дополнителни услови, но поради ветото на Бугарија целата дискусија е отстранета од дневен ред, јави дописничката на МИА од Брисел.

prv pat deneska evropskata komisi a e obezbedi prevod na makedonski azik na preskonferenci a

6.10.2020

Како што информираше Европската Комисија, оваа прес конференција ќе може да биде проследена со превод во секој од јазиците од регионот, вклучително и македонскиот јазик.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново