Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Velmaratonamateri fin

Дарко Поп Ацев од Скопје со испливано време од 42:01:10 минути на патеката од 2,5 км го освои првото место, Јордан Иванов од Република Бугарија со испливано време од 48:56:53 минути e втор и Толга Демирџан од Турција со испливано време од 50: 23:02 минути го освои третото место во аматерската трка на шестиот Велешки пливачки маратон на „Езеро Младост“. Маратонот, годинава за првпат од меѓународен карактер, е во тек.

Starttrkaprofesionalci fin1

Во моментов се плива професионалниот маратон, во машка и женска конкуренција, на 2,5 км на 5 км и на 10 км.

Tomipuka fin

Старот го означи живата легенда на македонскиот пливачки спорт Томи Стефановски, еден од најголемите спортисти што Македонија воопшто ги имала досега ,спортски првак во маратонско пливање во 2016 година и еден од тројцата Македонци кои успеаа да го препливаат „Ла Манш“ поточно во 2009 година и воедно единствен македонски спортист примен во „Куќата на славните“ е сигурен дека Велешкиот маратон ќе стане препознатлив дома како и надвор од границите на Македонија.

Vrhovnisudii fin

Врховни судии на маратонот се Васил Велков за машката трка и Андријана Прокопиева од Бугарија за женската трка.

Денеска на велешко езеро плива 10 км Олимписка дисциплина и Евгениј Поп Ацев кој е прв на ранг листата на Ултра маратони на Светската пливачка федерација.

Маратонот го обезбедуваат кајакри и спасители на Црвен Крст со колеги од Бугарија како и на „Македонски спасител“.

Posetiteli1

Posetiteli2 fin

peacki fin

Стартот и целта на трката ја следат околу 300 посетители, од крајбрежјето на езерскиот брег кај ресторан „Бела вода“. Атмосферата е спортска и навивачка. На стартот охрабрувачка за сите 31 натпреварувачи во аматерскиот дел на маратонот.

startpretsedtelnaNFP fin

Организаторите Националната пливачка федерација, ЗСР за спорт и рекреација „Клуб 28“ од Велес.и КК „Бабуна“ со сите останати кајакарски клубови во Велес како и покровителот Општина Велес се погрижија и за забавен дел во кој уживаат гостите, најголем дел од нив од Велес, Кавадарци и од Скопје како и од странство од Бугарија, Турција и Косово./У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.