Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

PELIVANI3 fin

Пеливанот Кадир Камбери беше прогласен за надобар и наградата за најдобра борба му беше доделена на пеливанот Дејан Митров од Штип за борбата со Муамет Асани од Кичево на Турнирот во пеливанско борење што за прв пат се одржа во Велес.

PelivaniKamberi fin

Двочасовниот спортски настан, организиран како придружна манифестација на 14 Фестивал на пита и вино се одржа денеска, сабота 21 октомври, во Младински парк во Велес. 

На турнирот учествуваа вкупно 24 пеливани од Чашка, Скопје, Кичево, Прилеп и Штип.

Pelivani Kocevski fin

На самиот почеток на спортскиот боречки натпревар Градоначалниот на Општина Велес, Аце Коцевски ги поздрави пеливаните и рече дека во село Бузалково ќе се подготви нов терен наменет за борење на пеливани како и дека Општина Велес и во иднина ќе се залага за подобрување на условите за развој на овој традиционален боречки спорт затоа што турнирите од овој тип претставуваат автентични настани кои поседуваат и многу елементи со културолошка заднина.

PELIVANI1 fin

Пеливанството како боречки спорт има долга традиција во велешкиот регион. Досега овој турнир се одржуваше во селото Бузалково, но поради непостоењето на соодветен терен годинава настанот се одржа во Велес во организација на Федерацијата на пеливанско борење на Република Македонија, Општина Велес и Пеливанскиот клуб „Пеливан" од Велес, како технички организатор./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново