Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ракометарите Ивица Илиев и Миле Ордев се новото засилување на Градскиот ракометен клчуб „Борец“ од Велес. По неколку годишно отсуство во матичниот клуб се вратија на позициите лев и централен бек.

„Екипата на Борец добро ја познаваме, со некои од играчите имаме играно со некои не. Се надеваме дека екипата добро ќе не прифати а исто така и тренерот и управата. Ние ќе го дадеме својот максимум да избориме што подобар пласман годинава“, рече Ордев.

„Чест и задоволство ми е што се вративме во матичниот клуб. Тука ги почнавме нашите кариери, тука почнавме да тренираме. Од различни причини клубот не беше на завидно ниво па моравме да отидеме настрана да играме. Ова е уште една обврска плус бидејќи сме од овој град и се надевам ќе се прикажеме во најдобро светло“, рече Илиев.

Од управата на клубот велат дека новите ракометари ќе донесат уште поголеми резултати за градскиот ракометен клуб „Борец“.

„Можам да потврдам дека во тригодишното постоење на клубот се што беше ветено од управата е остварено. Ќе биде така и понатаму и се надевам дека со новите играчи ќе имаме разбирање и големи успеси“, рече Горан Ристов, ГРК Борец.

Двајцата нови играчи денеска беа на прием кај градоначалникот Чадиев кој смета дека новото засилување на клубот ќе придонесе за опстојување во супер лигата./Д.С

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново