Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Stojanovski1 fin

Братот и сестрата, Калина и Андреј Стојановски, од пливачкиот клуб „Нептун“ од Скопје се победници во трките на 2,5км за жени и 5 км за мажи. Тие зборуваа за предизвикот и годинава да се пријават и да учествуваат на Велешкиот маратон, кој за прв пат е со меѓународен карактер.

Mazi10km fin

- Ако се тренира цела година, постојано, тогаш е убаво чувството да се добие медал. Убаво е да се биде победник. Не пливам прв туку втор пат во велешко езеро. Лани учествував во трката на 2,5 км. Сега пливав на познат терен иако пливав во трка на 5 км. Малку беше тешко ама најубаво е кога ќе се излезе од вода, рече Андреј.

Ilina finish

-Убаво е чувството бидејќи се трудиш подолго време да постигнеш резултат и постигнувањето на тој резултат ти носи радост и среќа. И тоа е убаво чувство. Минатата година беше полесна конкуренцијата. Годинава не беше така затоа што учествуваа 41 пливач. Сепак, како што рече брат ми, пливаш и размислуваш да победиш, а кога ќе излезеш од вода и ќе видиш дека си прв тогаш тоа е незаменливо чувство, рече Калина.

Ilinaposkali fin

Калина и Андреј и минатата година победија на петиот Велешки маратон, во машка и женска конкуренција на 2,5 км. Успехот го повторија и во Охрид на 500 и на 2,5 км.
Бидејќи пливањето е убав, здрав спорт ги прашавме како да се мотивираат младите луѓе да ги следат нив и успесите што ги постигнуваат во натпреварувањата и маратоните во Македонија.

IlinasoViki fin

- Младите треба да спортуваат бидејќи со спортот можат да се надминат здравствени проблеми, да се патува на натпревари во различни држави и доколку се тренира редовно поточно се вложи труд може да се постигне успех, додаде Калина.

Тие повторно ќе се натпреваруваат и вгодина на Велешки пливачки маратон. Така ветија на крајот од разговорот и побрзаа да ги однесат освоените медаљи, дипломи и парични награди кај нивните поддржувачи од семејството кое присуствуваше на Велешкиот пливачки маратон и ги бодреше додека тие пливаа./У.Ј

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.