Veleszgradi fin

20.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-1, Тетово-3, Велес-1, Кочани-1 и Неготино-3.

Zelezenmostsonce fin

19.05.2020

Институтот за јавно здравје,денеска, регистрира 50 оздравени пациенти. Еден велешанец е оздравен а четворица се новозаразени. По градови оздравени граѓани има во:

SVRVELES fin

18.05.2020
Во две од нив учествувале малолетници. Девојче и нејзината мајка М.А. (37) од Велес физички биле нападнати вчера претпладне на улица „Ангел Мишев“од С.У. (29) од Велес додека еден час подоцна на улица „Димитар Влахов“ настанала физичка пресметка помеѓу Б.З. (42), М.А. (37), Е.Х. (20) и 15-годишен малолетник. По настанот лицата се приведени во Полициската станица Велес.

18.05.2020

Veles panorami

Два нови случаи на заразени од Ковид 19 се регистрирани во Велес во последните 24 часа или 123 сограѓани изнесува вкупната бројка во Велес. Денеска бројот на активни лица на инфективното заболување изнесува 52.

Lili2 fin

 18.05.2020

Поддржуваат одлука на владата за награди на здравствените работници од јавното здравство, кои беа на првата борбена линија во справувањето со коронавирусот, а за себе матичните лекари бараат исплата на капитациите за март и април, годинава.

KamberiSuzanapolevaat

17.05.2020

Сува е почвата над патот на брегот на „Езеро Младост“. На зафатените садници со јапонски цреши, туи и друг вид на засаден зелен материјал е потребна количина на вода. Сушниот период остава трага и над садниците со багрем. Доброволци од работната бригада „Кочо Рацин“ на ЗГ „Акцијаш ветерани“ претпладнево комплетно ги полеаа со вода садниците на првата парцела со расцветени јапонски цреши а потоа и парцелата, во втората линија, погоре на езерскиот брег каде раснат туите како и багремите.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново