MirkaGinova1

26.07.2020

Во Велес, пред спомен обележјето на народниот херој Мирка Гинова и Спомен плочата на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија со пригодна свеченост е обележана 74 годишнината од погибијата на хероината.

24.07.2020

Жители на селата Раштани, Бузалково и Сливник тврдат дека со месеци гледаат како се врши ископ на земја, што по минерален состав треба да е глина, на парцела во близина на патот што од Велес води кон нивните домови. Овие граѓани како попрецизна локација на ископот ја посочуваа парцелата што се наоѓа под патот во близина на новите градски гробишта крај селото Раштани.

25.07.2020

Новозаболените три велешани се евидентирани во последните 24 часа, во вкупната бројка од 137 нови случаи на ковид-19 во државата. Во вардарски регион има уште 3 новозаболени во Свети Николе.

24.07.2020

Во инспекциските надзори на угостителските објекти во Велес, Пазарната инспекција, констатирала состојби на непочитување на држење растојание од два метри од страна на посетителите во два кафе барови и им изрекла казни.

Kocevski fin

24.06.2020

Од почетокот на епидемијата со Ковид 19, до денеска, во велешко се вкупно заболени 209 граѓани и од нив 172 оздравеле, починати се 13 и како активни случаи се водат 24 сограѓани. Од активните случаи седум се лекуваат на Инфективно одделени во Општа болница Велес, 15 се лекуваат дома, еден е во затворот „Идризово“ и еден е на лекување во ГОБ „8 Септември“ во Скопје.

Pancevskipredsudsodvajcapolicajci fin

24.07.2020

Главната расправа денеска започна и се прекина во Основен суд Велес. Бранителите Петро Јанура и Горан Ѓоргиевски на разрешениот судија и поранешен претседател на Кривичен Суд, Владимир Панчевски, веднаш побараа од судијката Валентина Ѓоргиевска да го одложи судењето затоашто во предметот го немало Решението на Врховен суд по жалбата на Панчевски поднесена против одлуката на Судскиот совет од 25.12.2019 година со што тој не бил разрешен од функцијата судија и имал судијски имунитет. Исто така бранителите бараа судијката Ѓоргиевска со решение да го прекине и притворот на Панчевски.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново