dozvolenodvizenje fin

 

22.04.2020

Почнувајќи од утре, четврток, 23 април, се намалуваат рестрикциите на движењето. Секој работен ден, од понеделник до петок ќе биде дозволено движењето на граѓаните од 05:00 часот наутро до 19:00 часот. Забраната за движење во целата држава ќе почнува во 19 часот и ќе трае до 05 часот наутро.

Velesnoke1 fin

22.04.2020

Во изминатото деноноќие на ниво на Секторот за внатрешни работи Велес забраната за движење не ја почитувале четири лица, и тоа, сите во Велес. Тие се приведени и лишени од слобода.

SVRVeles fin

22.04.2020

Полицискиот билтен на Секторот за внатрешни работи Велес во изминатите неколку дена бележи една тепачка што се случила во петокот на 17 април во селото Оморани и еден физички напад над жена од Кавадарци, пријавен вчера, вторник, 21 април.

Centarzajavnozdravje fin

22.04.2020

Едно лице вработено во инфективното одделение при општата болница во Велес и две лица кои самоиницијативно се тестирале во клиниката "Жан Митрев" после појавата на симптоми на Ковид-19 се новозаболени од инфективното заболување во изминатото деноноќие во Велес.

policijashetaci fin

21.04.2020

На денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче во врска со Центарот за јавно здравје во Велес, посочи дека еден од тамошните вработени е во самоизолација, но сите одделенија работат нормално.

Zgradatadezinfekcija fin

21.04.2020

Завршен е увидот на Институтот за судска медицина за починатите мајка и син, во стан на улица „4 јули“, во Велес. Сите анализи покажале дека Катица и Ванчо Манојлови починале пред 3 до 5 недели од пронаоѓање на телата.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново