MarshzaRacin fin

11.06.2020

Во услови на епидемија на Ковид 19 само десетмина учесници годинава, во среда на 13 јуни,  ќе бидат дел од востановената иницијатива „Марш за Рацин“. Тие се планинари, вљубеници во природата и почитувачи на ликот и делото на Кочо Солев Рацин.

Veleskomercijalnabanka fin

11.06.2020
Со четворицата новозаболени велешани, во последниве 24 часа, вкупната бројка се искачи на 149 заразени во градот. Статистиката на Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје покажува дека од почетокот на епидемијата до денеска 110 велешани се излекувани од заразното заболување, 10 починаа и активни се 29 случаи.

policijanoke fin

9.06.2020

Во контрола што рано утринава, околу 3 часот, на автопатот Градско - Велес, во близина на клучка Велес - Штип – Скопје, сообраќајната полиција ја направила на патничко возило „фолксваген шаран“, со скопски регистарски ознаки, открила илегално превезување на мигранти.

svrveles fin

9.06.2020

Полицајци на СВР Велес го лишиле од слобода Б.Л.(33), бидејќи синоќа околу 22.00 часот во село Манастирец, по кратка расправија, со воздушен пиштол испукал неколку дијаболи кон С.М.(81), при што ѝ нанел повреди.

foto velesodcrkva Sv Spas fin

9.06.2020

Дваесет и пет годишниот Д.Б од светиниколското село Пеширево, вчера, во полициската станица Велес пријавил дека околу 12.00 часот во ходникот на нотарска канцеларија на улица „Алексо Демниевски“ во Велес, бил физички нападнат од триесет и три годишниот К.М. од велешкото село Горно Оризари.

vtornikKovid19 fin

9.06.2020

Во последните 24 часа направени се 987 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19. Велешани нема а според статистиката на Институтот за јавно здравје и Министерството за здравство noboзаболените се од следниве градови:

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново