derven fin

15.06.2020

Викендов во полицискиот билтен на Секторот за внатрешни работи Велес се евидентирани два физички напади. Рано утринава, во 2 часот, пријавено е од страна на Ш.Ј.(39) од Велес дека два ипол часа претходно додека како собирач на смет извршувајќи работни задачи од страна на ЈКП „Дервен“, бил физички нападнат од Д.Т.(30) на ул.„Максим Горки“ поточно во месноста „Бричкова чешма“.

 foto Maslodajnafin

15.06.2020

Менаџментот на ПИ,,Благој Ѓорев‚‚ АД Велес во соопштение за јавност тврди дека од фабриката во река Вардар нема излеано мазут во река Вардар туку количина од 300 литри се слеала на улицата пред фабриката.
Од велешка Маслодајна информираат дека како последица на пукнат греач на мало котле во погонот „Котлара“ се појавило излевање на количина на мазут од фабриката на улицата, но дека тие веднаш спречување од понатамошно излевање.

Maslodajna naslovna

15.06.2020

Хаварија што се случила, вчера околу 10 часот и 50 минути, на реаервоарот за мазут поточно на системот за одржување на температурата во овој дел од велешката фабрика за масло „Благој Ѓорев“ е причина за истекувањето на нафтениот дериват во река Вардар во Велес. Греачот напукнал и наместо мазутот да се слее во реаервоар а потоа и во резерверн резервоар, дериватот преку сливен канал завршил на улица а потоа преку решетка за атмосферска вода во река Вардар. Хаваријата била пријавена во полицијата а од таму го информирале Градоначалникот Аце Коцевски.

Centarzajavnozdravje fin

15.06.2020

Три нови случаи заболени од коронавирус има денеска во Велес. Тие влегоа во статистиката на Министерството за здравство во последните 24 часа, кога во државата се направени 841 тестирање и регистрирани се 103 нови случаи на ковид-19.

mrsni fleki vo Vardar fin

15.06.2020

Големи мрсни дамки утрово лебдат на површината на водата во река Вардар, по течението низ Велес. Нив први ги забележале рекреативците кои рано наутро слободното време го минат во централниот Градски парк. Тие ја испратија фотографијата.

VoznaotvorenpreminStarMost fin

11.06.2020

Не функционира системот за безбедност, во центарот на градот, на железничката пруга Скопје – Гевгелија. Возовите денеска минат додека рампите не се спуштени и не работи звучниот и светлосен систем за предупредување. Овие информации ги пишуваат во инбох, на фан пејџот на Дума.мк ,загрижени граѓани кои бараат итно и неодложно да се интервенира од страна на ЈП „Македонски железници“.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново