Velespanorama fin

4.06.2020

Освен двата нови случаи со заразени велешани, во вардарски плански регион има и новоинфицирано лице и во Неготино од Ковид 19 Според податоците на Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје во последните 24 часа кога се направени 953 тестирања, во државата, се регистрирани 120 нови случаи на заразени граѓани и граѓанки. Повторно најмногу во Скопје, Куманово, Тетово и Штип. Починати се двајца граѓани. Денеска табелата со нови случаи на заразени изгледа вака:

Infektivnooddelenie1 fin

3.06.2020

Од направени 974 тестирања во државата, во изминатото деноноќие регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. По градови состојбата е следна:

avionprska fin

2.06.2020

Првото авионско третирање против комарци ќе се врши со средство „Цицерон 20“ од страна на кумановската фирма „Бониер“. Авио прскањето ќе се реализира помеѓу 5 и 6.30 часот.

bolnica fin

 2.06.2020

Позитивна на вирусот е медицинска сестра која што работи во амбулантата на Детско одделение во велешка болница. Таа до вчера била на работа, носела заштитна опрема, додека денеска била изолирана и веднаш примена на Инфективното одделение. Епидемиолозите ја завршиле епидемиолошката анкета со заразената пациентка и колегите на детското одделение.

patarinaGradsko fin

2.06. 2020

Поради изведување градежни активности при поставување на индуктивни јамки на Автопат А1, ќе има промена на режимот на сообраќај на патниот правец Велес – Градско.

policijashetaci fin

31.05.2020
Помеѓу вкупно 62 новозаразени со Ковид 19, денеска, има еден велешанец. Останатите се од градовите: Скопје – 24, Штип - 14, Тетово – 12, со двоцифрени додека со едоцифрени бројки новозаразени има во: Струга – 4, Гостивар – 3, Куманово – 2 и по еден во Кочани, во Валандово и во Велес.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново