Osnovensud fin

15.05.2020

Согласно препораката на Здружението на судии на Република Северена Македонија од 29 април, годинава, со која се препорачува на судиите на индивидуална и доброволна основа да донираат најмалку 20% од платата за месеците април и мај на сметка на Солидарниот фонд за справување со вирусот Ковид 19, заклучно со 15 Мај 2020 година, 14 од вкупно 16 судии на Основен суд Велес, видливо донираа парични средства во вкупен износ од 162.892,00 денари. Овој износ е одвоен од платата за месец април 2020 година.

Velespanorama fin

15.05.2020

Едно се инфицирало од член на семејството а второто од близок пријател. Во Велес има 48 активни случаи на вирусот, велат од Центарот за јавно здравје. Дваесет инфицирани сограѓани се лекуваат на Инфективното одделение во велешката болница а вчера попладне една пациентка, поради влошена здравствена состојба, е пренесена на Инфективна клиника во Скопје. Втора пациентка, по два негативни теста на земен брис, е оздравена и пуштена на домашно лекување.

Kocevski14.05

14.05.2020

Лоцирани се сите извори на зараза од страна на епидемиолозите од Центарот за јавно здравје Велес со тоа тие состојбата ја држат под контрола. Во последното деноноќие се регистрирани двајца новозаразени велешани или во Велес вкупно инфицирани, до денеска, се 111 граѓани. Исто така во евиденцијата на оздравени граѓани се евидентирани тројца со два негативни тестови. Се очекуваат резултатите со кои за целосно оздравени ќе се водат уште седум пациенти.

soobrakajkakajAgrija fin

14.05.2020

Дваесет и седум годишен маж се здоби со скршеници на кичма а три месечно бебе со повреди на глава кога автомобил марка „Рено“ со скопски регистерски таблички синоќа, околу 19 часот, излета од патот и падна на железничката линија Скопје – Гевгелија, на јужниот влез на Велес . Со авомобилот патувале уште три лица од кои една е мајката на бебето. Тие избегнале голема трагедија кога успеале да излезат од автомобилот пред во него да удри товарен воз.

infektivnooddelenie fin

13.05.2020

Новоинфицираниот велешанец е регистриран како случај вчера попладне и не е поврзан со ниту еден од досега идентификуваните кластери од страна на Центарот за јавно здравје. Починатиот возрасен пациент, на 76 години, е од Чашка. Тој беше примен на Инфективното одделение во велешката болница на 6 мај, годинава како инфициран со Ковид 19 и пациент кои боледува од повеќе хронични болести. Неговата здравствена состојба вчера нагло се влошила и настапила смрт.

Veles panorami

12.05.2020

Со позитивен тест на „Ковид 19“ во Велес, денеска, е еден сограѓанин додека поради влошена здравствена состојба по неколкудневно лекување од Инфективното одделение во велешката болница е префрлен 57 годишен маж со влошена здравствена состојба на Инфективната клиника во Скопје. Исто така од Инфективното одделение на ЈЗУ Општа болница Велес е испишан еден пациент кој покажал симптоми што укажувале на можна инфекција на коронавирус но резултатите од двата земени брисови се негативни.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново