policija fin

21.05.2020

На наплатна станица „Отовица“, пред четири дена, полициски службеници од СВР Велес ги лишиле од слобода А.Б.(26), Р.Ј.(24) и Б.В.(23), сите од Скопје, затоа што при контрола на патничко возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал А.Б., а се превезувале и Р.Ј. и Б.В., бил пронајден и одземен пиштол „Берета“, што А.Б. го поседувал без дозвола.

SugareskiKitanov i Kocevski fin

20.05.2020
Ако се задржи досегашната динамика на работа на градилиштето веќе во месец август, годинава, велешани но и сите останати граѓани, ќе можат безбедно да минат и сообраќаат по стариот пат за излез од Велес. Санацијата на карпата Цуцка се одвива согласно утврдената динамина.

PolicijaVeles fin

20.05.2020

Во сопствениот стан на улицата „Д-р Христо Татарчев“ во Велес, пред три дена, била пронајдена почината С.З.(85) од Велес.

Veleszgradi fin

20.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-1, Тетово-3, Велес-1, Кочани-1 и Неготино-3.

Zelezenmostsonce fin

19.05.2020

Институтот за јавно здравје,денеска, регистрира 50 оздравени пациенти. Еден велешанец е оздравен а четворица се новозаразени. По градови оздравени граѓани има во:

SVRVELES fin

18.05.2020
Во две од нив учествувале малолетници. Девојче и нејзината мајка М.А. (37) од Велес физички биле нападнати вчера претпладне на улица „Ангел Мишев“од С.У. (29) од Велес додека еден час подоцна на улица „Димитар Влахов“ настанала физичка пресметка помеѓу Б.З. (42), М.А. (37), Е.Х. (20) и 15-годишен малолетник. По настанот лицата се приведени во Полициската станица Велес.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново