Donacija2

28.05.2020

Со нова постелнина за сите 63 креветчиња, составена од чаршав, фротиркиа, навлака за јорган и за перница, со нови јорганчиња и перници ќе се покриваат и на нив ќе лежат децата од Велес кои ќе имаат потреба од лекување на Детско одделение во велешка болница.

veles 28

28.05.2020

Нема новозаболени сограѓани од инфективната болест во изминатите 24 часа во градот. Оваа добра вест е надополнета и со бројката од 9 оздравени велешани што сега ја објави Институтот за јавно здравје. Тие се денеска најбројни во вкупната бројка што изнесува 16 на територијата на државата потоа следат градовите Прилеп со 4 и по 1 оздравен во Скопје, Куманово и Битола.

SVRVeles fin1

28.05.2020
Тројца велешани, двајца млади и еден повозрасен, синоќа околу 23.30 часот расчистувале сметки на ул.„Благој Ѓорев“, кај бензинска пумпа во Велес. Прво имале кратка расправија па потоа и физичка пресметка.

infektivnooddelenie fin

27.05.2020
Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти од Ковид 19 на територијата на државата. Најголем број од нив, 11 се од Скопје, 4 од Куманово и по еден од Тетово и од Велес. Но, во градот по неколкудневно затишје е евидентиран и еден новозаболен велешанец.

policija fin

27.05.2020

Во текот на изминатото деноноќие, 26/27.05.2020 година, на ниво на Секторот за внатрешни работи Велес две лица во Кавадарци не ја почитувале забраната за движење за време на полицискиот час.
Во овој период има четири нови регистрирани лица со Решенија за изолација во Велес додека со Изјава за самоизолација има две нови лица во Велес.

Capri fin

27.05.2020

Од утре отвораат и угостителските објекти. Тие ќе можат да примат гости на отворениот дел од нивниот објект и строго да ги почитуваат протоколите за работа. Се подготвуваат нови протоколи за работа за затворениот дел од угостителските објекти.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново