Kocevski fin

23.04.2020

Во понеделник на 27 април и два дена подоцна, во среда на 29 април Центарот за јавно здравје закажа тестирање на нови 11 велешани кои се позитивни, без симптоми и се во домашна самоизолација, соопшти денеска на прес конференција градоначалникот на Велес, Аце Коцевски. Тој состојбата во епидемија на коронавирус во градот ја оцени како добра. Центарот за јавно здравје продолжува со вообичаената работа и постапка за земање брисови, а направени се дополнителни инспекциски контроли, како и четири дезинфицирања на маркетот „Кит Го“ , како мерки за заштита.

LilijaColakova fin

23.04.2020

Во услови на постоење на вонредна состојба Министерството за здравство на Република Северна Македонија со посебно решение ги задолжува матичните лекари во Дебар и Центар Жупа да вршат и скрининг прегледи за коронавирус за што е потребно да изработат запис со потпис на пациентите а за лекарите и со флаксимил,име и презиме на пациентот единствен матичен број, датум и час на тестирањето, евентуални контакти со заболени од „Ковид 19“ како и резултат од тестот. Издаденото решение на министерството со кое се задолжени 13 матични лекари во двете општини предизвика реакција на Здружението на приватни лекари на Македонија.

BOEM naslovna

23.04.2020

Граѓани кои припаѓаат на категоријата во социјален ризик, велешани што во моментот поминуваа во центарот на градот, вработените од комунална хигиена на ЈКП „Дервен“, припадниците на СВР во Велес и пожарникари на Територијалната протипожарна единица на Општина Велес, денеска, добија сендвич со плескавица како дел од постојаната акција „Условен оброк“ на гостилница „Боем“ во чест на славата на манастирот „Свети Димитрија“ со која се заокружува славењето на велигденските празници во градот.

cetvrtok fin

23.04.2020

Во изминатите 24 часа не е регистриран нов случаj на Ковид-19 на територијата на град Велес. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашиот град изнесува 62 од кои 4 излечени, 3 смртни случаи и 55 активни, објави нафејсбук профилот Центарот за социјални работи.

dozvolenodvizenje fin

 

22.04.2020

Почнувајќи од утре, четврток, 23 април, се намалуваат рестрикциите на движењето. Секој работен ден, од понеделник до петок ќе биде дозволено движењето на граѓаните од 05:00 часот наутро до 19:00 часот. Забраната за движење во целата држава ќе почнува во 19 часот и ќе трае до 05 часот наутро.

Velesnoke1 fin

22.04.2020

Во изминатото деноноќие на ниво на Секторот за внатрешни работи Велес забраната за движење не ја почитувале четири лица, и тоа, сите во Велес. Тие се приведени и лишени од слобода.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново