Velespanorama fin

8.10.2020

Уште еден нов заразен велешанец, во меѓувреме од 11 часот до попладнево, регистрира Министерството за здравство и Институтиот за јавно здравје од коронавирус. Дума.мк дознава дека бројот е поголем затоа што до 16 часот биле регистрирани уште тројца или вкупно 7 велешани.

MAJAsoozoneri fin

8.10.2020

Со средства од општинскиот буџет, во вкупен износ од 700.000,00 денари со пресметан ДДВ, се набавени прочистувачите на воздухот за објектите на ОЈУ Детска градинка „Димче Мирчев” во Велес. Одлуката за набавка на апаратите ја донесе Советот на општината.

Kocevskipreskoronavooptina fin

8.10.2020

Тројца новозаразаразени велешани се регистрирани до 11 часот, бројката можеби не е конечна и ќе треба да се почекаат официјалните информации на здравствените власти во државата. Состојбата со Ковид-19 во велешко е средно тешка што значи дека се уште не е алармантна, но е посериозна од било кога претходно. Овие оценки на Кризниот штаб ги соопшти веднаш по седницата Градоначалникот Аце Коцевски.

policija fin

8.10.2020

Доцна синоќа, околу 23.00 часот, полициски службеници од СВР Велес од слобода го лишиле Т.Ј.(26) од Велес затоа што при претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, била пронајдена марихуана и семки од растението канабис сатива.

kovidtransport fin

6.10.2020

Поради тешка општа состојба и сомнителна на Ковид-19, вчера вечер,пациентка од Инфективното одделение на Општа болница Велес е пренесена во ковид центарот на ГОБ „8 Септември“ во Скопје. Таа е на 66 годишна возраст од село Каратманово во Општина Лозово.

Igor Zdravkovski fin

6.10.2020

По реизборот на Игор Здравковски за претседател за потпретседател на ОК на ВМРО ДПМНЕ Велес е избран Марко Колев и за секретар Александар Каракачанов. Општинскиот комитет на партијата го сочинуваат Ордан Ристовски, Весна Атанасовска, Никола Наков, Нада Трајкова, Невенка Ѓошева, Маја Демирџиева, Менче Андреева, Елизабета Митревска, Бојан Смилевски, Тони Голубовиќ, Горан Стојанов, Томе Јаневски, Даниел Јаневски, Игор Стојанов, Горан Наунчев, Александар Јамалов, Александар Стојановски, Дејан Палашев, Ѓорѓина Ристовска, Снежана Бошевска, Весна Јакимовска, Весна Маркова, Дарко Димитриевски, Васко Гетов, Зоран Јаневски, Зоран Алексов и Благој Папазов.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Основен суд Велес, врз основа на чл.38 ст.3 од Законот за судовите (Сл.весник на РСМ бр.58/06), чл.7 од Законот за изменување и дополнување на Законот за судовите (Сл.весник на РСМ 83/2018) и Одлуката бр.02-2158/1 од 10.12.2015 година на Судски совет на Република Северна Македонија (Сл.весник на РСМ бр.219/15 од 14.12.2015 година), а во врска со потребата од избор на судии поротници поради истек на мандатот на ден 14.11.2020 година, на ден 29.10.2020 година, го објавува следниот:

 

О Г Л А С

за избор на 30 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1.   да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.
  1. За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III. Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство (не постаро од 6 месеци),

            -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање, не постара од 6 месеци).

  1. Пријавата со потребните документи и телефон за контакт да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                                                                            Основен суд Велес

                                               

 
   
   
   
   

Најново